czwartek, 19 września 2013

Ideał ideałowi nierówny

Pamiętam kiedy miałam 12 lat. Po kolejnej przejechanej na czysto LL szłam oglądać przejazdy wyższych klas. Nieodparcie przez głowę przechodziła mi myśl, że jeżeli dostałabym pod tyłek konia lepszej klasy na pewno wygrywałabym wyższe konkursy.
Kto z was nie pomyślał tak chociaż raz?
Jeździectwo jest takim sportem, że nigdy nie dochodzi się w nim do perfekcji. Nieliczni ocierają się o ideał.
Jednak gdzieś w środku, raz na jakiś czas, część z nas czuje, że już nauczył się na tyle dużo, że da sobie rady z każdym koniem.
Na całe szczęście, nie ma lepszych nauczycieli niż nasze konie!
Kiedy rozpoczęłam treningi ujeżdżeniowe i byłam na poziomie mocnej Lki, średniej Ptki, dostałam niezłą lekcję od jednego konia.
Często miałam okazję oglądać moją ówczesną trenerkę na koniu wyszkolonym do CC. Miał na imię Germanik i razem tworzyli niesamowicie zgrany obrazek. Na jednym z treningów dostałam szansę, żeby na kilka elementów przesiąść się na niego. W głowie miałam już gotową wizję jak wykonuję wszystkie te figury, które wykonywał bezbłędnie pod moją trenerką. Jakie było moje zdziwienie kiedy przy próbie zagalopowania wychodziły mi... przepiękne kłusy wyciągnięte! Kiedy wreszcie udało mi się zagalopować, wyjechałam na przekątna z zamiarem zrobienia lotnej zmiany nogi. O ile lotna wyszła całkiem dobrze, o tyle galop po lotnej tempem przypominał ten z toru partynickiego.
I tyle byłoby z popisu moich umiejętności. Na szczęście z tej lekcji wyniosłam jeszcze większą chęć nauki i kiedy Germanik w następnym roku przyjechał do Opola nasza współpraca wyglądała już o niebo lepiej.


Jeździectwo uczy nas pokory, cierpliwości i wytrwałości. Jest tyle detali o które można zadbać! Kiedy pół roku temu rozpoczęłam współpracę z chironsport.pl na jednej z pierwszych jazd miałam naukę przejścia ze stępa do stój.

Cóż... po 15 latach jazdy moje przejścia i tak wymagały poprawy ;)

Pozostało mi podziwiać wszystkich tych jeźdźców, którzy (dla mnie) z boku wyglądają perfekcyjnie, a jednak wciąż czują głód wiedzy, wciąż chcą coś poprawić i wciąż są bliżej ideału. Czapki z głów!

1 komentarz: